Kostaryka – kraj, który oparł gospodarkę na ekoturystyce

Kostaryka to niewielkie Państwo w Ameryce Środkowej. Chociaż zajmuje tylko 0,5% powierzchni lądowej świata, jest domem dla ponad 5% wszystkich znanych gatunków. To największa koncentracja bioróżnorodności na powierzchni lądu na Ziemi.

Historia degradacji środowiska w Kostaryce

Pod koniec XIX wieku 90% kraju było pokryte lasami. W pierwszej połowie XX wieku Kostaryka koncentrowała się głównie na hodowli bydła i rolnictwie. Brak zrównoważonych praktyk gwałtownie pogarszał stan środowiska.

Na skutek wzrostu populacji i rozwoju rolnictwa Kostaryka straciła większość swoich lasów. Pod koniec lat 80. zalesienie spadło do ok. 20% powierzchni państwa.

Badania przeprowadzone w latach 60. wykazały, że kontynuacja tych działań doprowadzi ostatecznie do upadku ekologicznego. A w konsekwencji utraty zasobów naturalnych, od których zależy byt wielu Kostarykańczyków.

Reakcja kostarykańskich władz

W latach 80. utworzono stanowisko gabinetowe w rządzie Kostaryki, którego zadaniem była ochrona i zachowanie zasobów naturalnych kraju.

Kilka lat później powstała Kostarykańska Narodowa Strategia Ochrony Zrównoważonego Rozwoju, która ostatecznie doprowadziła do stworzenia głównych polityk i działań w Kostaryce, aby wesprzeć ochronę środowiska.

Strategia była odpowiedzialna za stworzenie w Kostaryce systemu parków narodowych, oraz polityk, które miały zachęcać do zrównoważonego wzrostu w gospodarce.

Polityki te pomogły m.in. w stworzeniu ulepszonego leśnictwa, ekoturystyki, redukcji zadłużenia poprzez konserwację i współpracę między rządem a różnymi sektorami prywatnymi.

Jaki jest obecnie stan środowiska w Kostaryce

Obecnie ok. 28% powierzchni Kostaryki jest obszarem chronionym w ramach parków narodowych, rezerwatów i ostoi dzikiej przyrody.

Obszary te rozsiane są po całym kraju i mogą mieć różne poziomy użytkowania: od lekkiego użytkowania rolniczego do silnie chronionych obszarów gdzie restrykcje pozwalają wejść tylko kilku przyrodnikom.

Chronione obszary są luźno połączone z potencjalnymi korytarzami migracji roślin i zwierząt. Sieć rezerwatów na terenie całego kraju wspiera ochronę przed lokalnymi klęskami żywiołowymi (wulkany, pożary lasów, trzęsienia ziemi, fale pływowe) oraz ochronę przed wtargnięciem i ingerencją człowieka.

Skutek? Pokrycie Kostaryki lasami zaczęło w szybkim tempie rosnąć.

procent pokrycia lasami Kostaryki

Jak wygląda gospodarka Kostaryki?

Turystyka jest największą branżą w kraju, zatrudniającą ponad 13% siły roboczej. Ekoturystyka stanowi prawie 40% przychodów branży.

Jako kraj rozwijający się Kostaryka skorzystała również z mechanizmu ochrony przyrody w zamian za pozbycie się części długu narodowego (debt-for-nature swap).

Udział rolnictwa w PKB, z powodu przemian strukturalnych w gospodarce kraju spadł w ciągu ostatnich dwóch dekad – z 13,7% w 1995 roku, do 5,6% w roku 2013.

Według danych z 2012 r. Kostaryka miała drugi najwyższy wskaźnik PKB per capita wśród krajów Ameryki Środkowej (pierwsza jest Panama).

***

Trzeba mieć oczywiście świadomość, że (eko)turystyka ma też swoje ciemne strony. Dla całej rzeszy turystów trzeba zbudować infrastrukturę – drogi, hotele, atrakcje. Do tego dochodzi zużycie zasobów, a często niechciana ingerencja w środowisko.

Ręka do góry, kto zaczyna planować podróż na Kostarykę!

Dodaj komentarz