Globalne ocieplenie w prostych słowach

O globalnym ociepleniu, zmianach klimatycznych, czy też alarmie klimatycznym mówią już chyba wszystkie media. Mówią różnie i można się pogubić w tym, co jest faktem, a co opinią. Dlatego w tym artykule zawarłam tylko fakty i postaram się opowiedzieć o temacie ocieplenia klimatu w miarę prostymi słowami. Z tego wpisu dowiesz się:

  • co to jest globalne ocieplenie,
  • jakie są jego przyczyny,
  • czy naprawdę jest spowodowane działalnością człowieka,
  • skąd biorą się gazy cieplarniane.

Co to jest globalne ocieplenie?

Globalne ocieplenie to podwyższenie średniej temperatury Ziemi. Konkretniej, to atmosfera, która niczym wata otula naszą planetę, staje się coraz cieplejsza.

Dlaczego podkreśliłam, że chodzi o średnią temperaturę? Ponieważ pogoda może się bardzo różnić, nawet w tym samym miejscu w dwóch następujących po sobie latach. Tylko biorąc pod uwagę wieloletnią średnią temperaturę możemy porównywać ze sobą różne okresy i robić to niezależnie od warunków panujących w konkretnym miejscu (dlatego, nawet najsroższa zima w Polsce nie oznacza, że globalne ocieplenie nie ma miejsca).

Ważne, żeby pamiętać, że globalne ocieplenie, to kwestia klimatu (czyli pomiarów wieloletnich), nie pogody w konkretnym czasie w konkretnym miejscu. Nawet okres 10 lat jest zbyt krótki, żeby mówić o zmianie klimatu.

Jakie są przyczyny globalnego ocieplenia?

Do powierzchni Ziemi docierają promienie słoneczne, które ją ogrzewają. Atmosfera ziemska odbija większość tego ciepła i zwraca je do kosmosu. Są jednak składniki atmosfery, które wyjątkowo dobrze zatrzymują ciepło „oddawane” przez Ziemię. Te składniki to nic innego, jak gazy cieplarniane, głównie CO2 i metan. Stąd, im więcej CO2 i metanu w atmosferze, tym więcej ciepła nasza planeta zatrzyma.

Poniższy wykres pokazuje korelację pomiędzy koncentracją CO2, a temperaturą na przestrzeni ostatnich 800 000 lat według badań prowadzonych na Antarktydzie (źródło):

Zauważcie, jak wysoko powędrowała krzywa przedstawiająca obecne stężenie CO2  (tak, to ta gwiazdka). Tym sposobem dochodzimy do pytania, które wzbudza najwięcej kontrowersji w temacie globalnego ocieplenia…

Czy globalne ocieplenie jest spowodowane działalnością człowieka?

Przejdźmy od razu do konkretów:

  • Obecne stężenie CO2 w atmosferze wynosi 410 ppm (części na milion), co widać na powyższym wykresie. Według klimatologów ostatni raz tyle dwutlenku węgla znajdowało się w ziemskiej atmosferze 3 miliony lat temu, kiedy ludzkość jeszcze nie istniała. W 1960 roku stężenie wynosiło ok. 310 ppm. (źródło)
  • Wulkany (znajdujące się na powierzchni Ziemi oraz pod wodą) emitują rocznie średnio ok. 300 milionów ton CO2, ludzie ok. 32 miliardów ton. Oznacza to, że wszystkie wulkany razem wzięte nie odpowiadają nawet za światowej 1% emisji dwutlenku węgla. (źródło)
  • 97% naukowców zgadza się co do tego, że globalne ocieplenie spowodowane jest działalnością człowieka. (źródło)

Nie chcę was zasypywać faktami – ten artykuł ma być w końcu wyjaśnieniem zjawiska globalnego ocieplenia w prostych słowach. Wydaje  mi się jednak, że powyższe informacje są w zupełności wystarczające, aby samemu wywnioskować, czy to my – ludzie – powodujemy efekt cieplarniany, czy też nie.

Skąd biorą się gazy cieplarniane?

Na koniec odpowiedzmy sobie jeszcze na jedno pytanie – skąd biorą się gazy cieplarniane w atmosferze ? Dwutlenek węgla powstaje głównie poprzez spalanie paliw kopalnych, czyli ropy, węgla oraz gazu. Przez miliony lat leżały one spokojnie pod ziemią, aż człowiek wpadł na pomysł, żeby pozyskiwać z nich energię.

Spalanie gazu jest najmniej szkodliwe, ponieważ dla uzyskania tej samej ilości energii wytworzy się mniej dwutlenku węgla, niż przy spalaniu ropy lub węgla. Jednak przy wydobywaniu gazu (którego głównym składnikiem jest metan), jego część ucieka do atmosfery, który jak już wiemy również przyczynia się do podgrzewania atmosfery.

Bardzo duże ilości metanu emitują również hodowle bydła oraz uprawy ryżu. Dlatego mówi się, że spożywanie wołowiny negatywnie wpływa na klimat.

***

Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić w miarę przejrzyście temat globalnego ocieplenia. Wnioski, jakie z tego płyną każdy z nas może wyciągnąć samodzielnie.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie wnioski ja wyciągnęłam, kliknij tutaj.

Dodaj komentarz