#14 Wręczaj ekologiczne prezenty

Na pewno zdarzyło wam się otrzymać niechciany prezent. Każdemu się zdarzyło. Coś nie w naszym guście, zbyt błyszczące albo zbyt matowe, za małe, za duże, coś co już mamy, jakąś duperelę, z którą potem nie wiadomo co zrobić. Skoro zdarzyło nam się taki prezent otrzymać, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdarzyło nam się również taki prezent wręczyć. Pewnie sporo osób pomyśli: „Nie, nie, moje prezenty są zawsze zarąbiste!”. Mhm, na pewno 😊 A zatem po przeczytaniu tego artykułu będą nie tylko jeszcze fajniejsze, ale i bardziej ekologiczne.

Zapytaj obdarowywanego, co chce

Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Jeśli tylko masz z obdarowywanym taką relację, która na to pozwala, to zapytaj go co chce lub potrzebuje. Dlaczego uważam, że to ekologiczny prezent? Przecież to może być jakiś fatałaszek i to jeszcze, o zgrozo, z poliestru! Skoro ta osoba to coś chce mieć, prawdopodobnie wcześniej czy później to kupi. Możemy więc przyspieszyć jej radość, mieć pewność, że prezent będzie udany, a oprócz tego nie wygenerować dodatkowego popytu.

Praktykujemy to w naszej rodzinie od kilku lat. Obecnie wskazujemy już konkretne produkty, czasem nawet dajemy linka do sklepu i wszyscy są zadowoleni. Ktoś powie, że nie ma niespodzianki. Rozwiązanie na to jest takie, że można dać listę kilku rzeczy i wtedy nie wiadomo, którą się dostanie 😊

Przeżycia

Kolejny pomysł, to coś niematerialnego. Można tutaj wesprzeć się firmami, które sprzedają gotowe pakiety różnych przeżyć (choć prawdę mówiąc, nie wszystkie z nich są ekologiczne). Można pomyśleć o zakupie uczestnictwa w warsztatach albo udziału w jakimś szkoleniu lub kursie językowym. Opcji jest naprawdę dużo. Jeśli chcemy być bardziej ambitni, to zorganizujmy coś samodzielnie! Nie ma nic cenniejszego, niż po prostu spędzenie wspólnie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Co to może być? Ognisko, wycieczka za miasto, wspólne zdobycie jakiegoś górskiego szczytu, kulig, przygotowanie kolacji albo, jak nie mamy czasu sami gotować, zaproszenie kogoś do fajnej knajpy.

Jedna rzecz, a porządna

Często zdarzy się, że nie będziesz jedyną osobą zastanawiającą się, co tu kupić. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie się i wspólny zakup jednej, ale porządniejszej i często droższej rzeczy. Jeśli połączymy to z zapytaniem obdarowywanej osoby, czego by chciała, to mamy gotowy pomysł na w 100% trafiony prezent. W naszej rodzinie w ten sposób kompletujemy ubrania i sprzęt na narty biegowe.

Rękodzieło

Jak miło dostać coś zrobionego ręcznie! Wtedy możemy poczuć się naprawdę wyjątkowo, bo wiemy, że ta osoba poświęciła sporo swojego czasu, żeby coś dla nas stworzyć. Podobnie miło jest zrobić coś ręcznie dla kogoś. Daje to o wiele większą satysfakcję, niż zwykły zakup prezentu. Nawet jeśli, podobnie jak ja, jesteś manualnym beztalenciem, są rzeczy, które możesz zrobić, np. album ze zdjęciami albo nawet pojedyncze zdjęcie oprawione w ramkę (tylko upewnij się, ze obdarowywany będzie chciał mieć takie zdjęcie na ścianie! Lepiej tego nie praktykować poza najbliższą rodziną). Jeśli nawet to przekracza Twoje możliwości, to możesz rozważyć zakup lokalnego rękodzieła. W internecie pełno jest wspaniałych artystów, od których można kupić biżuterię, porcelanę, ubrania, torby, artykuły papiernicze i wiele innych rzeczy.

Na końcu warto zauważyć, że nie zawsze rękodzieło będzie ekologicznym prezentem. Choćby wspomniany album na zdjęcia – w wersji minimum wymaga wywołania zdjęć i zakupu albumu. Pamiętajmy jednak, że poprzez kupowanie produktów made in Poland możemy ograniczyć ślad węglowy związany z transportem.

Produkty ekologiczne

Nie bez powodu produkty ekologiczne znalazły się na końcu tej listy. Uważam, że obecnie dużym problemem są eko-gadżety, którymi sklepy powoli zaczynają nas zasypywać pod pretekstem dbania o środowisko. Niestety, często koniec jest taki, że wyrzucamy całkiem użyteczny jeszcze przedmiot tylko po to, żeby zastąpić go ekologicznym odpowiednikiem. Także ekologiczne gadżety są fajne, ale pod warunkiem, że ktoś ich NAPRAWDĘ potrzebuje. Przykładowe przedmioty, jakie można rozważyć w tej kategorii: metalowe słomki do napojów, myjki, woreczki na zakupy wielorazowego użytku, owijka na kanapki, bidon na wodę lub kubek termiczny. Gdy szukacie prezentu dla dziecka, spróbujcie znaleźć coś innego, niż plastikowe zabawki, np. coś z drewna lub książeczkę edukacyjną.

Opakowanie

Jeśli wręczasz już prezent w duchu less waste, to o ile jest to fizyczny przedmiot, warto pokusić się o ekologiczne opakowanie. Oczywiście najbardziej eko jest brak opakowania. Ale papierowa torebka wielokrotnego użytku, opakowanie z materiału albo szarego papieru też nie będzie najgorszym wyborem.

Podsumowanie

W większości przypadków wręczenie bardziej ekologicznego prezentu będzie wymagało większej kreatywności z naszej strony. Jednak wierzę w to, że prezenty, jakie opisałam w tym artykule sprawią też waszym bliskim o wiele więcej radości, niż kolejne skarpetki 😉 A wy jakie macie pomysły na (ekologiczne) prezenty dla swojej rodziny i przyjaciół?

Ten artykuł jest częścią serii #100 nawyków, która opisuje proste sposoby na bardziej ekologiczne życie. Listę wszystkich wpisów tego cyklu znajdziesz TUTAJ.

 

3 komentarze

  • Bardzo przydatny i ważny artykuł – wiele osób stara się żyć less waste, a jednak w okresie świąt zatraca się w konsumpcyjnym szale.
    Do listy dostałabym produkty „do zużycia” – świąteczne przysmaki (np. własnej roboty) dobrej jakości kosmetyk czy notes – nawet jeśli prezent nie będzie w 100% trafiony, to jednak zwykle jest z niego pożytek i nie leży w szafie przez następne lata. Dla partnera dobrym prezentem może być wyjście do nowej restauracji i na drinka.
    Pozdrawiam!

  • Niby pytanie o to co najbliżsi chcieliby dostać jest super, ale ma pewną wadę, przynajmniej jeśli chodzi o rodzinę narzeczonego. Wiadomo, że zawsze miło jest dać komuś jakiś drobiazg na święta, najlepiej żeby było to coś co druga osoba chciałaby dostać. Niestety tak jak ja i moja rodzina jesteśmy raczej skromni, tak druga strona już mniej. Dwa lata temu zapytałam co chcieliby dostać, to nie dość, że wydałam pieniędzy ponad budżet (bo jak już się zapytało i powiedziało to głupio dać coś innego) to jeszcze potem dowiedziałam się, że i tak jakiś czas później zostały wymienione (zapewne w nieekologiczny sposób) na nowsze modele. Od tamtej pory stawiam na uniwersalne prezenty lub ręcznie robione.

    • W takich sytuacjach, w jakiej jest Twoja rodzina, najlepiej jest z góry ustalić budżet na prezenty. U nas się to sprawdza i wszyscy wiedzą, w jakim zakresie się poruszać. Sytuację, kiedy ktoś wymienia prezent, którego sobie życzył trudno mi sobie wyobrazić 😀 ale to co ja robię osobiście, to jak czegoś chcę, to daję mojej rodzinie konkretną informację, jaka marka, jaki model, jaki kolor, rozmiar, itd. Wtedy nie ma mowy o pomyłce 😉 Powodzenia następnym razem!

Dodaj komentarz