5 zasad segregacji odpadów, o których możesz nie wiedzieć

Wszyscy segregujemy w Polsce odpady na 5 frakcji. Oswoiliśmy się z tematem i wiemy, do jakiego pojemnika powinny trafiać odpady, które najczęściej pojawiają się w naszych domach.

Są jednak jeszcze zagadnienia związane z segregacją odpadów, na temat których ciągle brakuje nam wiedzy. Zasady, które dobrze byłoby przyswoić i uwzględnić w codziennym życiu, aby usprawnić procesy odbioru odpadów i recyklingu.

Jakie to tematy? Przyjrzyjmy się 5 zasadom segregacji odpadów, o których nie każdy wie. Każdą z nich ilustruje satyryczny rysunek Andrzeja Mleczki (bo przecież nie tylko dzieci najlepiej przyswajają wiedzę podczas dobrej zabawy ;)).

Wpis powstał w ramach płatnej współpracy z marką RLG Repack Polska Organizacja Odzysku Opakowań.

Bioodpady wyrzucaj luzem

segregacja odpadów bio, jak segregować bioodpady

Bioodpady wyrzucamy do brązowego pojemnika luzem. Bez żadnego worka foliowego, chyba że używamy do tego celu specjalnej torebki kompostowalnej, która posiada odpowiednie oznaczenie.

Dlaczego to takie istotne? Z frakcji bio powinien powstać czysty, pozbawiony mikroplastiku kompost. Plastik zanieczyszcza organiczne odpadki powodując, że powstały kompost nie będzie mógł zostać wykorzystany.

Zgniataj odpady przed wyrzuceniem

czy trzeba zgniatać butelki przed wyrzuceniem

To ważne, aby zgniatać odpady przed wyrzuceniem. Dotyczy to zarówno plastikowych butelek, metalowe puszek po napojach, jak i pudełek oraz kartonów. Nie zgniatając odpadów, sprawiamy że śmieciarki “wożą powietrze”, zamiast jak największej ilości śmieci.

Zgnieciona butelka zajmuje tylko ok. 20% swojej pierwotnej objętości. Taka oszczędność miejsca oznacza:

  • mniej zanieczyszczonego przez jeżdżące “na pusto” śmieciarki powietrza,
  • mniej zużytego paliwa, a co za tym idzie emisji CO2,
  • porządek w śmietnikowych altankach, gdzie z pojemników nie wysypują się np. pudła po paczkach kurierskich.

Chusteczki higieniczne i papierowe ręczniki wrzucaj do pojemnika na zmieszane

gdzie wyrzucać chusteczki higieniczne

Chusteczki higieniczne oraz papierowe ręczniki nie nadają się do recyklingu, dlatego należy wrzucać je do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.

To bardzo istotne również dlatego, że zabrudzone, mokre czy zatłuszczone odpadki zanieczyszczają frakcję papieru, utrudniając recykling np. zadrukowanych kartek czy kartonów, z których moglibyśmy zrobić nowe przedmioty.

Kartony po mleku czy soku wyrzucaj do żółtego pojemnika

gdzie wyrzucać kartony po mleku

Karton po tzw. żywności płynnej, czyli np. po mleku albo soku, to opakowanie wielomateriałowe, które wrzucamy do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Dlaczego?

Zazwyczaj nie udaje nam się opróżnić kartonu do ostatniej kropli i jeśli resztki płynu wyleją się na plastik to nie będzie to miało wpływu na jego zdatność do recyklingu.  Natomiast jeśli zabrudzi makulaturę, to jej potencjał do recyklingu będzie mniejszy.

Ważne – warto sprawdzić na stronie swojej gminy, jak wygląda segregacja tego odpadu konkretnie w naszym miejscu zamieszkania, bo wytyczne w różnych rejonach Polski mogą się w tym przypadku różnić.

Do zielonego pojemnika tylko szkło opakowaniowe

gdzie wyrzucić rozbity kubek

Do zielonego pojemnika wrzucamy tylko szkło opakowaniowe, czyli słoiki i butelki. Inny rodzaj szkła, z którego zrobione są np. kieliszki i szklanki, szyby czy lustra, powinien trafić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.

Dlaczego? Bo ma inną temperaturę topnienia, inny skład chemiczny i może zanieczyścić całą partię zebranego szkła, uniemożliwiając jej recykling.

Do zielonego pojemnika można też wyrzucić potłuczone szkło opakowaniowe (np. słoik).

Jak segregować na 5 frakcji?

Jeśli nadal masz wątpliwości co do tego, jak segregować odpady, zachęcam Cię do zapoznania się z plakatem edukacyjnym [link]. Można go wydrukować i powiesić w widocznym miejscu, aby zawsze mieć pod ręką podpowiedź, do którego pojemnika powinny trafić poszczególne odpady.

Zawsze możesz też wejść na stronę RLG Repack, gdzie znajdziesz mnóstwo materiałów edukacyjnych na temat segregacji śmieci.

Wpis powstał w ramach płatnej współpracy z marką RLG Repack Polska Organizacja Odzysku Opakowań.

1 komentarz

Dodaj komentarz