Co prawa kobiet mają wspólnego ze środowiskiem?

Natura, przyroda, planeta, Ziemia, ekologia – co łączy te rzeczowniki? Wszystkie są rodzaju żeńskiego! Tylko środowisko jakieś takie nijakie 😉

Czy w powiedzeniu „ekologia jest kobietą” tkwi ziarno prawdy? W jaki sposób i w jakich miejscach prawa kobiet i środowisko się łączą? Popatrzmy, co te dwie kwestie mają ze sobą wspólnego.

Menadżerki zasobów naturalnych

W krajach rozwijających się kobiety są odpowiedzialne za zarządzanie zasobami naturalnymi ciężko pracując na rzecz swoich rodzin i społeczności. Według organizacji IUCN (International Union for Conservation of Nature), kobiety stanowią 43% siły roboczej w rolnictwie w krajach rozwijających się i nawet 90% w niektórych krajach afrykańskich. Ponadto, szacunkowo dwie trzecie z 600 milionów małych hodowców zwierząt na świecie to kobiety.

Czytaj dalej „Co prawa kobiet mają wspólnego ze środowiskiem?”

#27 Unikaj zakupów na AliExpress

Każdego dnia Polacy kupują kilkadziesiąt tysięcy przedmiotów na azjatyckich platformach sprzedażowych takich jak: AliExpress, Alibaba, Gearbest czy Banggood. Według Wyborczej Poczta Polska w 2018 r. dostarczyła do polskich domów ok. 14 mln listów z Chin. Z raportu Gemiusa wynika, że z różnych zagranicznych serwisów korzysta w Polsce 23% internautów.

Do takich zakupów zachęcają niskie ceny, darmowa przesyłka i bardzo szeroka oferta produktów. Trzeba tylko trochę dłużej poczekać na dostawę (choć nie zawsze, bo niektóre towary można już zamawiać z magazynu zlokalizowanego w Europie).

Ja chcę pokazać drugą stronę medalu – że kupowanie na AliExpress i innych azjatyckich serwisach ma również swoje ciemne strony. Przy dokonywaniu zakupów warto zatem traktować je jako ostateczność, a nie miejsce, gdzie kierujemy swoje pierwsze wirtualne kroki.

Dlaczego zatem nie warto kupować w serwisach aukcyjnych z drugiego końca świata?

Czytaj dalej „#27 Unikaj zakupów na AliExpress”