Dlaczego musisz segregować śmieci?

Pomimo ustawowego obowiązku segregowania śmieci, nasi rodacy są nadal nieprzekonani co do słuszności i praktyczności wyrzucania poszczególnych frakcji odpadów do osobnych pojemników. Co można usłyszeć „na ulicy”?

Powariowali, żeby wszystko osobno wyrzucać – a gdzie ja mam te wszystkie kosze trzymać w moim małym mieszkaniu?

Segregowanie jest bez sensu, bo oni i tak to potem wszystko mieszają. Widziałem!

Segregowanie jest za trudne, kto to wszystko spamięta?

I nie twierdzę, że ludzie nie mają racji. Zwłaszcza w kwestii skomplikowania całego systemu segregacji. Ale wiesz co? I tak musisz segregować. Nie lubisz, jak ktoś ci mówi „musisz”. W końcu jesteś wolnym człowiekiem, prawda? No cóż, w tym wypadku „musisz” to jakoś przełknąć 😉 I to nie wyłącznie dlatego, że takie jest prawo. Ale do tego jeszcze wrócimy. Tymczasem przenieśmy się na chwilę kilkaset lat wstecz, powiedzmy do średniowiecznej Polski.

Czytaj dalej „Dlaczego musisz segregować śmieci?”

#17 Dbaj o ubrania i buty

Wracamy znów do ubrań! Jeśli czytasz mojego bloga od jakiegoś czasu, to już wiesz, że dla dobra planety i swojego portfela warto kupować mniej ubrań. Natomiast dla dobra planety i swojego zdrowia warto zwracać uwagę na to, z jakich tkanin uszyte są kupowane przez nas ubrania.

W tym wpisie znajdziesz wskazówki, w jaki sposób dbać o ubrania, które masz w swojej szafie i co zrobić, żeby wytrwały dłużej.

Czytaj dalej „#17 Dbaj o ubrania i buty”

Biogazownie w Polsce – rozmowa z dr hab. inż. Wojciechem Czekałą

Być może słyszeliście o czymś takim, jak biogazownie.

Ja na przykład dowiedziałam się o ich istnieniu przy okazji wrocławskiego maratonu. Biodegradowalne kubeczki, w których serwowano biegaczom kranówkę, miały być zbierane przez wolontariuszy i przekazane do utylizacji w biogazowni właśnie. Szybko wygooglałam temat, ale nie znalazłam zbyt dokładnych i wiarygodnych informacji. Udało mi się za to znaleźć człowieka, który o biogazowniach wie sporo i przeprowadzić z nim wywiad. Zapraszam do lektury 🙂

Czytaj dalej „Biogazownie w Polsce – rozmowa z dr hab. inż. Wojciechem Czekałą”