#5 Chodź na zakupy ze swoją torbą

Nawyk chodzenia na zakupy z własną torbą jest już na tyle rozpowszechniony, że dla nikogo z Was (mam nadzieję) taka zachęta nie jest żadną nowością. Dlatego tym razem będzie krótko. Skupię się na trzech najważniejszych, w mojej ocenie, kwestiach:

  • Dlaczego warto zrezygnować z plastikowych reklamówek?
  • Kiedy możemy wybaczyć sobie użycie plastikowej reklamówki? (ortodoksyjnych ekologów ostrzegam – możecie tę część pominąć 🙂 )
  • Własna torba na zakupy albo… ?

Czytaj dalej „#5 Chodź na zakupy ze swoją torbą”

Jak ograniczyliśmy jedzenie mięsa

Dlaczego powinno się jeść mniej mięsa? Czy mięso jest niezdrowe? Czy posiłkiem bez mięsa można się w ogóle najeść? Jak ograniczyć jedzenie mięsa? Takie i pokrewne pytania mogą krążyć w waszych głowach. I w naszych też krążyły, ale przyznam, że bez większego ładu i składu. Zaczęliśmy jeść mniej mięsa nieco samoistnie, bezwiednie, a poniżej krótko opowiadam w jaki sposób.

Czytaj dalej „Jak ograniczyliśmy jedzenie mięsa”

#4 Zrezygnuj z wody w plastikowych butelkach

Kiedy zastanawialiśmy się z Bartkiem, co najbardziej zmniejszyło ilość plastiku w naszym śmietniku, to od razu i jednogłośnie doszliśmy do wniosku, że była to rezygnacja z kupowania wody w plastikowych butelkach. Zrobiliśmy to jakieś 4 lata temu i od tamtej pory pijemy wodę z kranu. Mieszkamy we Wrocławiu, więc jest to woda z wodociągów pochodząca z rzek Oława i Nysa Kłodzka. Filtrujemy ją za pomocą dzbanka Brita (od 4 lat ten sam dzbanek), ale zastanawiamy się nad rezygnacją z filtrowania.

Czytaj dalej „#4 Zrezygnuj z wody w plastikowych butelkach”

Rodzaje opakowań – oksydegradowalne, biodegradowalne, kompostowalne i inne

Moda na zdrowe odżywianie i ekologię rozprzestrzenia się z prędkością światła. Mamy więc wysyp deklaracji i produktów ekologicznych z każdej strony, a zwłaszcza, jak pójdziemy na zakupy. Supermarkety już po prostu nie wiedzą co mają zrobić, żeby pokazać, że są bardziej zero waste niż pozostali. Dlatego coraz częściej będziecie się spotykać z różnymi opakowaniami wyglądającymi na plastik i oznaczonymi jako degradowalne, oksydegradowalne, biodegradowalne, kompostowalne lub celulozowe. Z tego artykułu dowiesz się, co poszczególne rodzaje opakowań faktycznie oznaczają i jakie są między nimi różnice.

Czytaj dalej „Rodzaje opakowań – oksydegradowalne, biodegradowalne, kompostowalne i inne”

Nasz sposób na planowanie posiłków i zakupy spożywcze

We wpisie dotyczącym kupowania mniejszej ilości jedzenia wspomniałam o naszym sposobie  na planowanie posiłków i robienie zakupów. Testowaliśmy z Bartkiem tę metodę przez wiele miesięcy i metodą prób i błędów doszliśmy do bardzo prostej, cotygodniowej rutyny. Poniżej opisuję dokładniej, na czym ten sposób polega i dlaczego tak przypadł nam do gustu.

Czytaj dalej „Nasz sposób na planowanie posiłków i zakupy spożywcze”

#2 Nie marnuj żywności i kupuj mniej jedzenia

To jest drugi wpis dotyczący ograniczenia konsumpcji. Pierwszy, o ubraniach, znajdziecie tutaj. Dzisiaj bierzemy na tapetę żywność i sposoby na to, aby kupować mniej jedzenia i tym samym nie marnować żywności.

Zacznijmy od statystyk. Dane są porażające – w Polsce wyrzuca się rocznie średnio 235 kg jedzenia na jednego mieszkańca. Żeby uświadomić sobie, ile to jest – przyjmijmy, że przeciętny dorosły człowiek zjada dziennie 3 kg pożywienia. Według prostej kalkulacji wyrzucane jedzenie starczyłoby nam na wyżywienie go przez 78 dni. Wniosek jest więc taki, że każdy z nas mógłby jeść za darmo przez 2,5 miesiąca w roku, gdyby żywność nie była marnowana.

Według badań przeprowadzonych przez organizację EU Fusion dla Komisji Europejskiej w 2018 roku, aż 53% marnowanego jedzenia wyrzucane jest przez gospodarstwa domowe. To oznacza, że zmieniając nasze przyzwyczajenia możemy zrobić naprawdę wiele dobrego. Piszę o tym dlatego, że często spotykam się z argumentami typu „ja sam nie mogę nic zrobić”, „to korporacje są odpowiedzialne za degradację środowiska”, „moje nawyki to igła w stogu siana”. A tutaj jest odwrotnie – to my w naszych domach i w naszym codziennym życiu generujemy większość marnotrawstwa żywności. Po prostu kupujemy za dużo. Dla zainteresowanych tematem statystyk – tutaj znajdziecie bardzo ładnie podany raport Federacji Polskich Banków Żywności na temat marnowania jedzenia.

A teraz do sedna – co ty możesz zmienić, żeby marnować (i tym samym kupować) mniej żywności – wersja dla tych, co nie grzeszą nadmiarem wolnego czasu:

Czytaj dalej „#2 Nie marnuj żywności i kupuj mniej jedzenia”